Hakan SEZERER

Hakan SEZERER

sezer-ofset@hotmail.com

Mert düşmanlar, namert dostlar ..!

Bazı insanlar vardır. Bunların omurgası yoktur. Karakter halleri lastik gibi her yere, her yana sünebilir. Kimi bu özelliklerini doğuştan, kimi de sonradan kazanmıştır. Kime düşman, kime dost olduklarını asla bilemezsiniz.rn

Tavırlı karakterleri icabı dost-düşman değil, menfaatleri icabı dost ve düşman ilişkileri vardır. Neyi savunuyor ya da neye karşı oldukları bir türlü anlaşılmaz. Dün savunduklarına bugün, bugün savunduklarına yarın karşıdırlar.

Bu türler, (A) şahıs yanında başka, (B) şahıs yanında başka, (C) şahıs yanında başkadır. 24 harfi sıralasak bile içinde bir türlü kendi oldukları an yoktur. İktidar yanında iktidar, muhalefet yanında muhalefet olurlar.

Her iki şarta da sadece menfaatlerini ve akıl almaz ölçüdeki hırslarını tatmin etmeyi düşünürler…

Sinsidirler.

Kapalı kapılar ardında her türlü fırıldaklığı sergilerler, etrafında bulaştığı kişileri 'kendine yol açılsın' diye tabiri caizse her türlü metodla gaza getirirler ama kendi suretlerini asla ortada göstermezler.

Kimliğini taşıdığı yer üzerindeki hesapları için, ezeli ve ebedi her türlü düşmana bile el uzatmaktan çekinmezler. Yaptıkları hesaplar için onlarla "Düşmanımın düşmanı dostumdur" ilişkisi yaşamaktan asla geri durmazlar.

Otorite karşısında yaptıkları yanlışlar adına özür üstüne özür dilerler, adeta "öl de ölelim" sloganları atarlar ama kapıdan çıkar çıkmaz yine istedikleri sonucun hesabına göre hareket ederler.

Yanlışları konusunda suçüstü yakalandıklarında omurgasızlıklarından olsa gerek hiçbir şey yokmuş gibi davranırlar. Yakalayanlar da ölçüsüz ve pervasız olamadıklarından dolayı bu türleri rezil etmek için pek üzerine gitmez.

Bu omurgasızların karşı oldukları yer üzerinde hiçbir üstünlükleri yoktur.

Ahlak, ölçü, vicdan, merhamet, donanım, karakter, çizgi netliği, doğru söz adına hayatları boyunca erdem edinememişlerdir ama hep bu kavramlar üzerinden pazarlamacılık yapmışlardır.

Kimi bu türlerin karakterini bildiğinden hallerine acır, kimi de bu pazarlamacılık karşısında anında bunlara müşteri olur. Bu müşteri olma hali hep bozuk malların elde kalmasıyla sonuçlanır. Bunlar karşısında müşteri olanlar, daha sonra kaybettikleri zaman ve harcadıkları enerji adına sadece ağıtlar yakarlar…

Hayatta en sevdiğim insan karakteri, erdem üzerinden dostluk ve düşmanlık belirleyen insanlardır. Düşmanlığına da, dostluğuna da güvenilir olan insan profili budur. "Namert dosttan gözüm yıldı, mert düşmanın aşığım" sözü bu profil arayışı için söylenmiştir.

Maskeli dostta, maskeli düşmanda birey ve toplum için en tehlikeli kişiliktir.

Herkesin etrafında bu tehlikeli kişiliklerden bulunmaktadır. Bunların varlığı insanlar için sınavdır. Sınavı başarı ile veren muhakkak her zaman kazanan olmuştur.

Mert düşmanda, mert dostta her yapıyı güçlü kılar. Namert olanları ise her yapı içinde külfettir.

Dikkat edin karakter halleri lastik gibi her yere, her yana sünenler size de bulaşmasın… Korunması gereken karakter en önemli hazinedir. Karakter gittikten sonra bir insanda geriye hiçbir şey kalmaz.

Mert düşmanlarımızı da, mert dostlarımızı da sevmeye devam edeceğiz.

Çünkü onlar mücadelemizin anlamıdır.

Yıldıray Çiçek’in Kaleminden Sizlerle Paylaşmak İstedim..

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları