İsmail Hakkı ACAR

İsmail Hakkı ACAR

ismailhakki@yok.com

Sivaslının Yüceliği

Dikkatinizi, Kale Caminin girişinin sağ ve solunda bulunan iki taşa çekmek istiyorum. Minare gövdesinde bulunan oyulmuş şekildeki yerin adı “Yitik Taşı” dır ve eskiden kaybolan eşyalar buraya konulurmuş. Camii girişinin solunda köşede bulunan taşın adı ise “Sadaka Taşı” dır. Bu taşın içi oyuk olup iki tarafında el girecek kadar delikler vardır. Osmanlılar döneminde bu Sadaka Taşları mahallelerin ve sokakların belli yerlerine konulur, yanından geçen zenginler, kimseye fark ettirmeden içine para koyar, ihtiyacı olan fakirler de o günkü ihtiyacı kadar parayı bunun içinden alırlarmış. Özellikle kuytu yerlerde olan bu taşın içi görünmediği için kimin para koyduğu, kimin para aldığı belli olmazmış. O zamanın sosyal dayanışması bu şekilde olurmuş. Bugün mü? En küçük bir yardım TV ve basın önünde yapılmakta ve yardım edilen kişiler rencide edilmektedir.

                Yüce Allah, insanların özelliklerini zıtlarıyla birlikte yaratmıştır. Kuvvetlerini zayıflıkla, kudretlerini acziyetle, gençliklerini yaşlılıkla, onurlarını zilletle, sağlıklarını hastalıkla, sevinçlerini üzüntüyle, zenginliklerini de fakirlikle birleştirmiştir. Bu dünyada bir insana zenginlik verildiği halde, özellikle şu mübarek ayda fakirlere yardım edip övgü ve sevap kazanamıyorsa ona yazıklar olsun.

               Bir kısmımız el arabasına benzeriz. İtildiğimiz zaman ancak bir işe yararız. Ancak, iyilik yapmamıza kim sebep olmuşsa olsun ekmeğimizi paylaşmanın huzuru ve mutluluğunu duymalıyız. Çünkü akıllı olmanın iki göstergesi vardır; fakirlik zamanında sabır göstermek, zenginlikte ise paylaşmak… Bir şeyi istendiği zaman vermek iyidir ancak ihtiyaç içinde olanın durumunu kavrayarak, o istemeden vermek daha iyidir. Cimriliğin kimseye bir faydası yoktur. Çünkü cimri öyle bir kişidir ki dünyada fakir gibi yaşar, âhirette zengin gibi hesap verir. Yoksul, dünyanın bazı nimetlerinden yoksunken cimri bütün nimetlerden mahrumdur. Lütfen, gerçek yoksulların yanında olalım ve hayatı birlikte güzelleştirelim…  

                Bütün Türkiye’ye örnek olan bir “GIDA BANKASI”   var ilimizde. Yoksullukla mücadele ederek, yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelere gıda, giyim, sağlık, yakacak, kira, barınma, iş kurma gibi konularda yardımda bulunan Gıda Bankası, modern dünyanın unutturduğu paylaşma ve dayanışma duygularını yeniden gündeme getiren bir kuruluştur. Bir market gibi çalışan ve fakirliği, yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiş bulunan ailelere yardım eden bu kuruluşu mutlaka görmenizi isterim. Dul, yetim, engelli ve geliri olmayan yaşlı kişilere yardım yapılan Gıda Bankası’nda gönüllü çalışan insanlar da gördüm ve imrendim. İşte bu,Sivaslının yüceliğini kanıtlamaktadır.

              Sokakta, caddede, köşe başlarında el açan; verirsen dua eden, vermezsen seni tersleyen dilencilere fırsat verilmemesi düşüncesindeyim. Dilenciliği meslek haline getiren bu insanların duygu sömürüsüne fırsat vermemeli, çevremizdeki fakir ve muhtaçları da Gıda Bankası yetkililerine bildirmeliyiz. Bunun dışındakileri profesyonel dilenci kabul edip duygularımızı sömürtmemeliyiz. 

                Saygı ve sevgilerimle… 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları