Bebeklerde su çiçeği belirtileri ve korunma yolları

Ülkemiz de aşısı yapılsa bile özellikle çocuklar pek çok hastalığa yakalanma riskini taşırlar. İŞTE AYRINTILAR

Bebeklerde su çiçeği belirtileri ve korunma yolları Sağlık

Ülkemiz de aşısı yapılsa bile özellikle çocuklar pek çok hastalığa yakalanma riskini taşırlar. Bu hastalıkların arasında en sık görülen su çiçeği hastalığı ağır belirtilere rastlanmayan virüslerden kaynaklı bulaşıcı bir hastalık olarak tanımlanabilmektedir. Hastalığı içinde barındıran virüsün adı varicella-zoster virüsüdür. Bu virüs su çiçeği dışında zona hastalığının da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Zona hastalığı ise yetişkinlik ve ihtiyarlık döneminde rastlanan bir hastalık olarak bilinmektedir. Suçiçeği Hastalığının döküntüleri tipiktir.

Eğer dikkatli biriyseniz ve döküntüleri dikkatle incelerseniz hemen hastalığı fark edebilmeniz mümkündür. Çeşitli boyutlarda, bazılarının içi sıvı dolu küçük kesecikler şeklinde, kimisi sönmüş kimisi yeni oluşmaya başlamış çeşitli kabartılar ve kırmızı döküntüler şeklinde bir tablo görülür.

su çiçeği hastalığı belirtileri

Her hastalığın tedavi sürecinde belli başlı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle kaşıntı, su çiçeği belirtileri arasında en başta yer almaktadır. Hatalanan kişinin vücudunda kaşınmalar oluşmaya başlayacaktır. Kişilerin kaşınan bölgeleri kaşımamaya özen göstermesi tedavi sürecinin bir parçasını oluşturmaktadır. Hafif kaşıntısı olan kişilere losyon verilmekte, çok fazla kaşıntısı olan kişilere ise hap verilmektedir.

Genellikle çocukluk çağında görülen bu hastalık bebeklik çağında da görülebilir. Su çiçeği geçiren çocukta öncelikle tırnaklar kesilmelidir. Çünkü kaşıdıkların da tırnaklardaki mikrop vücuda geçecektir. Ayrıca oluşan ateş için de ateş düşürücü şurup içirilmesi önerilir. Çocuklara aspirin verilmesi sakıncalıdır. Kaşıntıyı azaltmak için losyon sürülebilir. Hastalığın ender görülse de komplikasyonları da meydana gelebilir. Bunları başlıca deri, akciğer ve beyin enfeksiyonları olarak sıralayabiliriz.

Hastalığı geçiren kişilerin hamilelere yaklaşmaması önerilmektedir. Pek çok hastalık gibi su çiçeği de bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşma süreci vücutta çıkan döküntülerin çıkmaya başlamadan önceki süreçte görülmektedir. Bunların dışında hava yoluyla ya da temas yoluyla da bulaştığı görülmüştür. Yani bir evde bir çocuk bu hastalığa yakalandıysa kardeşine de bulaştırma ihtimali yüksektir. Özellikle bu hastalık kış sonu bahar başı dönemde sıklıkla görülmektedir. Eğer çocuğunuz su çiçeği hastalığına yakalandıysa vücutta çıkan döküntüler döküntüler geçmeden sokağa çıkması ya da okula göndermeniz sakıncalıdır. Çünkü okulda ki pek çok çocuğa hastalığın bulaşma riski vardır. Bu hastalıklardan korunma yollarının en etkilisi bebeklere aşı yaptırılmasıdır.

Sağlık bakanlığını aşı takvimin de olmayan bu aşı bebeğiniz 12 aylıkken bir doz ilköğretim birinci sınıfta bir doz şeklinde yapılmalıdır. Ama aşı yetişkin birine uygulanacaksa bir ay aralıklı olarak gene iki doz şeklinde uygulanması gerekmektedir. Etiketler: suçiçeği, suçiçeği belirtileri, bebekler

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar