Eğitimde bütün işleyiş mülakat anlayışı ile yürütülmektedir

Türk Eğitim-Sen Sivas Şube Başkanı Nuri Eryıldız, düzenlediği basın toplantısında MEB deki mücadelelerinin kayırmacı anlayışa dur demek olduğuna vurgu yaptı.

Eğitimde bütün işleyiş mülakat anlayışı ile yürütülmektedir Eğitim

27/07/2017 TARİHLİ TÜRK EĞİTİM-SEN SİVAS ŞUBE BAŞKANI NURİ ERYILDIZ'IN “İŞTE SİZİN YENİKAPI RUHUNUZ” KONULU YAPMIŞ OLDUĞU BASIN AÇIKLAMASI METNİ:

 

          Değerli basın mensupları;

            Devlet kurumlarında liyakat ve ehliyeti tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyen siyasi iktidar, adaletten uzak uygulamalarına devam etmektedir.

            Yıllardır ortaya konulan yandaş ve kayırmacı zihniyet, eğitimi yönetilemez ve içinden çıkılmaz hale getirmiştir. Bir önceki dönemde müdür yardımcılığı atamalarında sınav kıstası getiren Milli Eğitim Bakanlığı istediği yandaş kadrolaşmayı yapamadığını görünce bundan anında vazgeçmiştir.

            Öğretmen atamalarından idareci atamalarına kadar bütün işleyiş, mülakat anlayışı ile yürütülmektedir.

            Müdür ve müdür yardımcısı atamaları ile ilgili bir mülakat süreci daha tamamlandı. Her ne hikmetse İl Milli Eğitim Müdürlüğü sitesinde sınav sonuçlarını yayınlamak yerine, kişilerin TC kimlik numaraları ile kendi sınav sonuçlarını öğrenebildikleri bir yol seçmiştir. Çok açıktır ki bu şekilde, yapılan hak gaspının ve kurumları yandaş yapılara peşkeş çekmenin gizlenmesi yolu seçilmiştir. Daha sınav yapılmadan okulların kimler için parsellendiği, hangi okula kimin atanacağı dilden dile dolaşmaya başlamıştır. Milli Eğitim yetkilileri her ne kadar bu haksızlığı gizleme çabası içine girseler de atamalarla birlikte gerçekler ortaya çıkacaktır. Görülecektir ki okullarda boş bulunan idareciliklerin yüzde doksanı bir yapıya mensup kişilere peşkeş çekilmiş.

            Mülakat sonuçları bu uygulamayı yapanların inanç, adalet ve vicdan anlayışlarının göstergesidir.

            Bizler Türk Eğitim - Sen olarak ilimiz eğitimindeki olumsuzlukları yakından takip ettiğine inandığımız Sayın Valimizin bu kadar yandaş uygulamaya geçit vermeyeceğini düşünüyorduk.

            Ama bırakınız bir yapıya mensup yandaş kişilere peşkeş çekmeyi, fetö soruşturmaları kapsamında işlem görmüş kişilerin bile yeniden idareci yapılması çabası çok manidardır.

            15 Temmuz sonrası birlik, beraberlik ve liyakat söylemlerini dillerinden düşürmeyenler, bunu çok kısa sürede unutmuşlardır. Bu milleti kutuplaştırmanın devlet kurumlarını birilerine peşkeş çekmenin sonuçlarından ders çıkarılmadığı çok aşikardır.

                      Türk Milletinin adını telaffuz etmekten kaçınanların, Türk Milliyetçilerinden rahatsız oldukları bir gerçektir. Türk Milliyetçilerine karşı tahammülsüzlük hat safhaya ulaşmıştır. Aslında bu mücadele derdi makam olanlarla, derdi Vatan olanların mücadelesidir.

            Uygulamalar göstermektedir ki;

            Yenikapı ruhu, yerini kapı kulu ruhuna bırakmıştır.

            Her fırsatta Milli Eğitimde sendikal ayrım yapılmadığı yalanına sığınan sayın yetkililer bu tutumlarına daha ne kadar devam edeceklerdir?

            Yakın zamana kadar, devlet kurumlarında istedikleri bütün kadrolaşmaları gerçekleştiren fetö mensuplarının bugün ki halleri, ders çıkarılması gereken bir durum değil midir?

            Bilinmelidir ki yapılan haksızlıklar yarına kalır ama kimsenin yanına kalmaz.

            Mülakat uygulamasını yapanları, bu uygulamada görev alanları, kendi inanç ve vicdanlarına havale ediyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar