Tarım bakanına kurban konusunda ilk destek Sivas'tan

Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Sivas’taki kurbanlıkların fiyatları hakkında açıklama yaptı.

Tarım bakanına kurban konusunda ilk destek Sivas'tan Ekonomi

Başkan Hastaoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın; “Kurbanlık fiyatlarını rahatlatmak için kolumuzu değil, vücudumuzu, canımızı ortaya koyacağız. Kurban Bayramı'nda bütün vatandaşlarımızın bütçelerine uygun kurban kesimi yapmaları da hepimizin arzusu." sözleri üzerine Sayın Bakanımıza destek olmak amacıyla Sivas’taki kurbanlık fiyatlarında artış yapmıyoruz” dedi.

Başkan Hastaoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü; “Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde ilimizdeki besicilerle yapılan toplantı sonucunda, besicilerimiz bu sene fedakârlıkta bulunarak, et fiyatlarına yüzde 15 zam gelmesine rağmen kurbanlık fiyatlarına zam yapmayacaklar. Gösterdikleri duyarlı davranış için besicilerimize teşekkür ediyorum. Geçen sene Canlı Kilogram Fiyatı 20 TL olan Tosun yine 20 TL den satılacak. Dişi Koyun 16 TL, Erkek Koyun 18 TL, Kombinalardaki kesim ücretleri ise Büyükbaş için 350 TL, Küçükbaş için 50 TL, Parçalama ücreti 200 TL, Et çekim ücreti ise 1 TL olarak belirlenmiştir.

Sivaslı hemşerilerim belediyelerimizin gösterdiği yerlerde kurulan kurban pazarlarından veya besi çiftliklerinden gönül rahatlığıyla kurbanlarını alabilirler. Hayvan kesimleri için ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ruhsat alınmış mezbaha ve kombinalar veya Belediyelerimizce belirlenen geçici kesim yerleri tercih edilmelidir. Hemşerilerimizden küpesi olmayan hayvanları almamalarını konusunda dikkatli olmalarını özellikle rica ediyorum. Veteriner Sağlık Raporu olmayan, çok zayıf olan, Gebe veya yeni doğum yapmış olan, Yüksek ateşi olan, Çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, Kılları karışık ve mat halde olan, Bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, Salya akıntısı bulunan, Uzuvları eksik olan hayvanlar satın alınmamalıdır. Son olarak Sivaslı hemşerilerimizin ve tüm milletimizin Kurban Bayramını Sivas Ticaret Borsası olarak şimdiden tebrik eder, hepinize hayırlı günler dilerim” diye konuştu.

 

Kaynak

Sivas Ticaret Borsası Web Sitesi

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar